طويل ترين غار نمکی جهان در جزيره قشم   

كارشناس زمين شناسي دانشگاه شيراز گفت: كشف طويل‌ترين غار نمكي جهان در جزيره قشم افتخاري بزرگ براي محققان ايراني است.

ناصر اسدي، كه كاوش در غارهاي نمكي جزاير قشم، هرمز و لارك، پايان‌نامه دكتراي وي است، روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا ، افزود:
تاكنون بيش از شش هزارمتر از اين غار شناسايي شده‌است و گروه تحقيقاتي دو كشور در حال فعاليت در اين غار هستند.

اسدي با بيان‌اين كه كشف اين غار نمكي با كمك و همكاري مهندسان زمين‌شناس جمهوري چك انجام گرفت،اضافه‌كرد: پيش‌از اين غار نمكدان"سدام" در سرزمينهاي اشغالي فلسطين با طول پنج هزار و ‪ ۶۸۵‬متر به عنوان نخستين غار نمكي طويل جهان معرفي شده بود.

وي با اشاره به انجام تحقيقاتي از سوي اين گروه از مهندسان ايراني و جمهوري چك بر روي گنبدهاي نمكي جزيره‌هرمز،اظهارداشت: بخش اعظم جزيره هرمز كه بر خلاف جزيره قشم، محدود است از گنبد نمكي تشكيل شده است.

وي در مورد سن نمكهاي موجود در غارهاي نمكي‌جزيره قشم،گفت: سن اين نمكها به دوره پيش از كامبرين و بيش از ‪ ۵۷۰‬ميليون سال مي‌رسد اما خود گنبدهاي نمكي و ظهور آنها در اين منطقه پديده‌هاي جديد و جوانتر هستند به طوري كه برخي از اين غارها حدود شش هزار سال سن دارند.

وي در مورد چگونگي شكل‌گيري گنبدهاي نمكي نيز افزود: در گذشته نمكها به صورت يك لايه بودند كه به مرور زمان برآمده شده و تحت اثر خاصيت شناوري كه دارد با توجه به آن كه وزن حجمي آنها از وزن سنگهاي اطراف، آن كمتر است ، آنها را كنار مي‌زند و به سمت بالا حركت مي‌كند.

اين نمكها در مسير خود يكسري از سنگهاي بسيار قديمي را از چند كيلومتر زيرزمين به سمت روي زمين مي‌آورد و مي‌تواند اطلاعات بسيار مفيدي رااز گذشته زمين شناسي به ماارايه كند و اين مساله براي زمين شناسان بسيار مفيد بوده و از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.

اسدي خاطرنشان كرد: غارها و گنبدهاي نمكي موجود در جزاير قشم و هرمز علاوه بر اين كه از جمله پديده‌هاي منحصر به فرد در علم زمين شناسي محسوب مي‌شوند، يكي از ثروت‌هاي ملي كشور است و به تمامي نسل‌ها تعلق دارد و بايد مورد حفاظت قرار گيرند.

باادامه تحقيقات گروه زمين‌شناسان‌ايراني و جمهوري چك بر روي غار "نمكدان ‪ " ۳‬و پيشروي در اين غار ، ديروز (چهارشنبه) از سوي محققان ايراني و چك ، غار "نمكدان ‪ " ۳‬در جزيره قشم به عنوان نخستين غار نمكي جهان معرفي شد.

جزيره‌مرزي قشم با وسعت بيش‌از يك هزار و ‪ ۵۰۰‬كيلومتر مربع در جنوب ايران ، بزرگترين جزيره خليج فارس است.
 

لینک
جمعه ۱٩ اسفند ۱۳۸٤ - ویدا وحیدنیا