زلزله خيز ترين استانهای کشور

زلزله‌خیزترین استان‌های كشور

ایران دارای 1400 گسل فعال است که از سال 1936 میلادی باعث بروز 460 زلزله تاریخی و ثبت 6500 زلزله توسط دستگاه‌های زلزله نگاری شده است.

دکتر بابک رهداد منش، کارشناس زلزله‌شناسی، در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به مهم‌ترین گسل‌های ایران، گفت: از دیدگاه لرزه زمین ساختی می‌توان به طور عمومی ‌ایران را به 4 ایالت لرزه زمین ساختی تقسیم کرد.

به گفته وی، نوار چین خورده ـ رانده شده زاگرس، گستره لایه‌های بهم افزوده مکران در جنوب خاوری ایران، فلات ایران مرکزی و کوه‌های البرز، این 4 ایالت لرزه زمین ساختی را تشکیل می‌دهند.

رهداد منش افزود: البته به طور قطع نمی‌توان مناطق ایران را از لحاظ ریسک زلزله طبقه بندی کرد. چرا که مثلا بر اساس نقشه‌های موجود، سلماس در خارج از مناطق زلزله خیز ایران قرار دارد اما یکی از شدیدترین زلزله‌های ایران در آنجا اتفاق می‌افتد. بنابراین به طور یقین نمی‌توان این مناطق را مشخص کرد.

این کارشناس ادامه داد: ولی در حالت کلی پهنه ایران و گسل‌های مهم و معروف آن شامل گسل‌های شمال البرز، خزر، آستارا، تبریز، گسل جوان زاگرس، گسل اصلی زاگرس، کازرون، ده شیر بافت، انار، بنان، تایبند، باخترنه، خاورنه، نصرت آباد، مشاء و ترودودرونه است.
وی تاکید کرد: البته این به معنی در خطر نبودن سایر مناطق کشور نیست بلکه به معنای آن است که خطر وقوع زلزله در این مناطق از سایر نقاط بیشتر است.

رهدادمنش در پایان گفت: بر اساس اطلاعات موجود، استان فارس با 1072مورد (20 درصد کل زلزله‌های رخ داده) و خراسان با 586 مورد (6/11 درصد از کل زلزله‌های رخ داده) و همچنین استان مرکزی و قم با 3/0 درصد از کل زلزله‌ها، به ترتیب بیشترین و کمترین زلزله‌های کشور را داشته‌اند.
arrow-left.gifنظر بدهید   printer.gif نسخه چاپی   mailto.gif ارسال برای دوستان
 

/ 0 نظر / 312 بازدید