با هدف کاهش آلاینده های هوا


سرمایه‌گذاری بیش از ۸ هزار میلیارد ریال برای بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی
يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۸۵
مجموعه فعالیت های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی برای کاهش آلودگی هوا تشریح شد.
به گزارش خبرنگار شانا، جانشین مدیر HSE شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، بعدازظهر امروز به مناسبت هفته ملی هوای پاک در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: مجموع فعالیت‌های این بخش در کاهش آلاینده‌های هوا در دو بخش درون صنعت و بیرون صنعت انجام شده است که از جمله اقدامات درون صنعت برای ایجاد صنعت پاک می توان به جایگزینی سوخت گاز به جای سوخت مایع در همه دیگ‌های بخار و کوره‌های پالایشگاه‌ها، بهینه سازی کوره ها و مشعل آنها به منظور افزایش راندمان و کاهش آلودگی هوا، تشکیل کمیته های تخصصی No Flaring به منظور کاهش گازهای ارسالی به فلرها و پایش مستمر گازهای خروجی از دودکش‌ها مطابق استانداردهای زیست محیطی و بر اساس دستورالعمل خود اظهاری در پایش برنامه چهارم اشاره کرد.
شهریار آقایی ادامه داد: پایش و اندازه گیری گازهای خروجی از دودکش ها به وسیله آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست، توسعه فضای سبز واحدهای عملیاتی بیش از میزان ده درصد استاندارد تعیین شده و جایگزینی گازهای CFC و هالون که مخرب لایه ازن هستند با گازهای سازگار با لایه ازن از دیگر اقدامات این بخش است.
وی خاطرنشان کرد: برای تهیه سوخت پاک و بهبود کیفیت سوخت نیز اقداماتی از جمله تولید و توزیع بنزین بدون سرب مورد استفاده در کشور از سال 81، بهبود کیفیت فرآورده و تولید و توزیع بنزین با عدد اکتان مناسب با استاندارد یورو چهار و کاهش میزان گوگرد نفت گاز و ارائه به شرکت‌های اتوبوسرانی شهرهای بزرگ انجام شده است.
آقایی بهبود کیفیت تمام فرآورده‌های نفتی مطابق با استاندارد یورو چهار در برنامه‌های بلند مدت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی را اقدامی دیگر در جهت کاهش آلودگی هوا برشمرد و گفت: این شرکت برای اجرای طرح های بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی در پالایشگاه‌ها و کم کردن میزان گوگرد نفت‌گاز تا 50 ppm و نفت‌سفید تا 30 ppm مبلغی حدود هشت هزار و 511 میلیارد ریال هزینه خواهد کرد.
وی ادامه داد: همچنین تاکنون برای اجرای طرح‌های زیست محیطی در این شرکت بیش از هزار و 675 میلیارد ریال هزینه شده است که این مساله بیانگر توجه شرکت ملی پالایش و پخش به رعایت استانداردهای زیست محیطی است.
آقایی از جمله فعالیت‌های انجام شده در حوزه عملیات این شرکت را استقرار استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی در 37 منطقه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی سراسر کشور، رتبه بندی جایگاه ها و ملزم ساختن آنها به رعایت استانداردهای زیست محیطی و ایمنی و ارائه امتیاز حق توزیع برای جایگاه های با رتبه بالاتر در این زمینه، اجرای سیستم کارت هوشمند سوخت با هدف مدیریت توزیع فرآورده‌های نفتی در جهت کاهش مصرف و آلودگی هوا، بازدیدهای مستمر برای کنترل و پایش مستمر در جهت کاهش آلاینده‌ها، برنامه ریزی برای ایجاد و نصب سیسبتم‌های جمع آوری بخارات در جایگاه‌های عرضه سوخت در کشور عنوان کرد.
وی تاکید کرد: برای جلوگیری از سر ریز بنزین در جایگاه‌ها که از جمله عوامل آلودگی هواست با سرمایه‌گذاری شرکت ملی پالایش و پخش، اندازه گیرهای خودکار روی تلمبه‌ها نصب شده است و رعایت این مساله نیز در طرح رتبه بندی جایگاه ها منظور شده است.
جانشنین مدیرHSE شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به مذاکرات این شرکت با خودروسازان کشور برای طراحی باک‌های استاندارد اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه هرچه دهانه باک خودروها کوچک تر باشد میزان تبخیر بنزین در هنگام سوخت گیری کمتر می شود با خودروسازان برای طراحی باک های جدید به توافق هایی رسیده‌ایم.
وی یکی از پروژه های مهم زیست محیطی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی را پاکسازی آلودگی های نفتی ری خواند و اظهار داشت: تاکنون 200 حلقه چاه برای پاکسازی این منطقه حفر شده است و قرارداد خرید پمپ های لازم نیز به مناقصه گذاشته شده است.
وی پیش بینی کرد ظرف پنج سال آینده کل آلودگی های نفتی اطراف پالایشگاه تهران پاکسازی شود.
آقایی به تصویت قانون مدیریت پسماند صنعتی اشاره کرد و افزود: این قانون از تاریخ چهارم آذرماه تصویب شده است و تا پایان سال 88 به طور کامل در همه شرکت ها و واحدهای عملیاتی این شرکت اجرا خواهد شد.

/ 0 نظر / 12 بازدید